Rozpoczynając przygodę z budową kominka, warto na początku zebrać garść inspiracji. Następnie zrobić przegląd urządzeń grzewczych, a dokonując wyboru wkładu kominkowego, dostosować je do indywidualnych potrzeb i możliwości technicznych budynku. Na koniec dołożyć szczyptę koloru i wyczucia smaku.

Tylko tak można stworzyć niepowtarzalny kominek. który zajmuje w domu najbardziej eksponowane miejsce.

Wydawać by się mogło, że to banalna sprawa. Jednak na wybór i budowę kominka, należy poświęcić nieco więcej czasu i uwagi.

Etap projektu lub budowy

Już na etapie planowania budowy domu, warto zadbać o uwzględnienie w projekcie dobrego komina, z wystarczającym przekrojem oraz umiejscowionego go w odpowiednim miejscu. Warto też pamiętać, aby już na etapie fundamentów, wzmocnić miejsce pod kominek. Nie prowadzić w danym miejscu rur od ogrzewania podłogowego oraz nie układać tam styropianu pod wylewka. Należy również doprowadzić powietrze z zewnątrz specjalną rurą, mieszczącą się potem pod posadzką. Jest to bardzo istotne, dla późniejszego komfortu i poprawy pracy kominka.

Niestety, zazwyczaj o takich rzeczach klienci dowiadują się dopiero od specjalizującą się budową kominków firmy. Wtedy też są na to sposoby, więc jeśli już dom stoi, nie ma co się martwić, tylko skorzystać z porad fachowców.

Wybór urządzenia

Wybór urządzenia grzewczego to sprawa indywidualna, zależna od potrzeb, oczekiwań i rzecz jasna funduszy. Oferta firm produkujących kominki jest ogromna. My stawiamy tylko na sprawdzone produkty, znanych marek. Kominek nie jest meblem, który nietrafiony łatwo zmienić, przestawić lub przerobić, itp. Zawsze wiążę się to z pracami budowlanymi, które w wykończonym już mieszkaniu zawsze są nieprzyjemne.
Dlatego przed rozpoczęciem budowy kominka tak ważny jest dobry wybór wkładu kominkowego, czyli serca całego kominka.

Kominki konwekcyjne zazwyczaj służą do okazjonalnego palenia, z możliwością ogrzania całego domu poprzez system DGP – dystrybucji gorącego powietrza- rurami rozprowadzonymi z komory kominka, zazwyczaj przez poddasze, przy użyciu turbiny.
Jeśli chcemy ogrzewać cały dom wraz z nagrzewaniem wody musimy zainwestować w wkład z płaszczem wodnym. Wtedy cieszymy się ekonomicznym ogrzewaniem, jak i urokiem palącego się kominka w salonie.

Świetnym rozwiązaniem dla chcących zaoszczędzić pieniądze i miejsca w salonie są piece wolnostojące. Oczywiście to nie jest reguła. Są na rynku piece, które kosztują znacznie więcej niż wkład, obudowa i usługa budowy kominka razem wzięte.

Obudowa kominkowa

Kominek to nie tylko urządzenie grzewcze, ale także dekoracyjne. Warto by oprawa paleniska współgrała z aranżacją wnętrza.
Kiedy wybór wkładu jest już bardziej sprecyzowany warto wybrać sprawdzoną firmę, która przygotuje specjalistyczny projekt kominka, nie zapominając o warunkach technicznych. Od tego zależy czy kominek będzie działał prawidłowo i nie będzie sprawiał problemów takich jak: brudny sufit, kopcenie, przegrzanie pomieszczenia i brudnej szyby w kominku. Tego wszystkiego da się uniknąć i na prawdę cieszyć się kominkiem.

Inspiracji i rodzaj kominków jest mnóstwo. Obudowę kominkową należy dopasować do charakteru wnętrza. Bardzo popularne minimalistyczne, nowoczesne obudowy, dla niektórych nie zastąpią klimatu kominka rustykalnego, z cegłą, piaskowcem i drewnianą belką. To wszystko sprawa indywidualna, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego projektu.

Montaż

Mając na uwadze bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich należy postawić na wyspecjalizowaną w budowie kominków firmę. Kominek wykonywany przez tzw. “złotą rączkę” nie dorówna realizacji sprawdzonej firmy kominkowej.

Nie można oszczędzać na materiałach. Najlepiej zakup ich powierzyć ekipie montażowej. Firmy zazwyczaj zaopatrują się w specjalnych hurtowniach z materiałami wysokiej jakości do budowy kominków. Wszelkie materiały muszą sprostać wielu wymaganiom i posiadać wszelkie atesty i certyfikaty.

Trójmiasto ( Gdańsk, Gdynia, Sopot) to własnie tam zaufało nam najwięcej klientów, zamontowaliśmy u nich kominki takich firmy jak Kominki Defro Home, Arysto, Spartherm, Kominki Kratki

Czas

Czas realizacji zamówienia trwa od 2-8 tygodni. Zależny jest przede wszystkim od dostępności wkładu (często zamówienia czekamy ok 3-5 tygodni na wkład kominkowy). Sam montaż trwa ok 2-5 dni, w zależności od stopnia trudności zlecenia.
Montaż kominka najlepiej jest rozpocząć po położeniu w domu wylewek. Nie czekamy z budową kominka, jak już wszystko będzie gotowe,a do przeprowadzki zostało kilka dni. To zdecydowanie za późno, warto odezwać się dużo wcześniej.

Użytkowanie

Kiedy wymarzony kominek jest już rzeczywistością pozostaje tylko zaopatrzyć się w dobre, sezonowane drewno. Stosowanie mokrego drewna przekłada się na zmniejszenie efektywności (sprawność kominka spada o ok. 30%), a przede wszystkim na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza. Drewno o dużej wilgotności słabo się pali, mocno dymi, daje niewiele ciepła, powoduje osadzanie się sadzy w kominie i brudzenie szyby.
Jeśli nie mamy na dany sezon suchego drewna warto zapatrzeć się w brykiet do kominków, a w tym czasie mokre drewno pozostawić do wyschnięcia w drewutni na przyszłe lata.

Późniejsza eksploatacja

Najważniejszą sprawą jest czyszczenie komina. Zaniedbany komin to zagrożenie życia całej rodziny. Bardzo często ludzie oszczędzając na usługach kominiarskich ryzykują swoje życie.
Wymiany eksploatacyjne we wkładach kominkowych dotyczą zazwyczaj wymiany uszczelek, rusztu, czy szamotu, więc nie jest to uciążliwe i bardzo kosztowne.

Kominek musi być ładny, estetyczny, dopasowany do wnętrza, ekologiczny, ale przede wszystkim musi być bezpieczny!

Zadzwoń